نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
امنیت کارت‌های الکترونیکی ایرانی از اروپایی بیشتر است      

 

امنیت کارت‌های الکترونیکی ایرانی از اروپایی بیشتر است
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور گفت: خدمات سازمان ثبت احوال تا پایان امسال قرار است دو برابر شود یعنی از شش خدمت که در حال حاضر قابل ارائه است به 12 خدمت افزایش پیدا کند.
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور گفت:رویکرد دولت دهم، دولت الکترونیک است که بالطبع این موضوع در ماموریت‌های سازمان ثبت احوال نیز نمود پیدا کرده است.
علی‌اصغر عمیدیان ادامه داد: ثبت هویت‌های موجود، مستندکردن هویت‌ها و ارائه آمار مربوط به هویت‌ها، سه وظیفه اصلی سازمان ثبت احوال است.
عمیدیان گفت: هویت در فضای فناوری اطلاعات باید به گونه‌ای باشد که اتقان آن غیرقابل انکار باشد.
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور اظهار کرد: در فضای فناوری اطلاعات هویت باید پایدار و غیرقابل انکار باشد و مستقل از زمان و مکان هویت اشخاص با فناوری اطلاعات قابل دسترسی است و شهروندان در هر نقطه‌ای می‌توانند از خدمات دولت الکترونیک استفاده کنند.
عمیدیان بیان کرد: سازمان ثبت احوال به عنوان سازمان الکترونیک، خدمات و فرآیندها و رویه‌هایی را پیاده‌سازی می‌کند تا اطلاع‌رسانی دقیق‌تر انجام شود. آرشیو الکترونیک به عنوان سنگ اولیه سازمان ثبت احوال است به صورتی که هر شهروندی در هر نقطه‌ای از کشور بتواند خدمات مورد نیاز خودش را دریافت کند. این آرشیو در حال تهیه است و به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور گفت: افزایش خدمات الکترونیک در سازمان از دیگر فعالیت‌هایی است که در حال انجام است به صورتی که خدمات سازمان تا پایان امسال قرار است دو برابر شود یعنی از شش خدمت که در حال حاضر قابل ارائه است به 12 خدمت افزایش پیدا کند.
او توضیح داد: البته با شش خدمتی که در حال حاضر سازمان ثبت و احوال به صورت الکترونیکی ارائه می‌کند حدود 75 درصد نیاز شهروندان تامین می‌شود. در طرح تحرک امیدوار هستیم در آینده نزدیک بتوانیم حداکثر خدمات مورد نیاز را به شهروندان ارائه دهیم.
عمیدیان گفت: کارت ملی هوشمند به عنوان زیرساخت و کلید ورود به دولت الکترونیک به حساب می‌آید و تا پایان سال 90 پکیج کارت ملی هوشمند ارائه می‌شود.
او ادامه داد: کارت ملی هوشمند شامل اثر انگشت و عکس می‌باشد که هویت مستقلی را بدون هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای ارائه می‌کند اگر کارت ملی هوشمند راه‌اندازی شود همه سازمان‌ها می‌توانند از این کارت‌ها استفاده کنند و وضعیت دولت الکترونیک نیز سر و سامان پیدا می‌کند.
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سئوالی در رابطه با اینکه چه سیستمی در نظر گرفته شده تا جعل اسناد کمتر اتفاق بیفتد گفت: سازمان ثبت احوال سه زمینه‌ای را امکان جعل در کارت‌های الکترونیک وجود دارد و در سراسر دنیا شناسایی شده را بررسی کرده که این سه زمینه عبارتند از طراحی گرافیکی برای بدنه کارت‌ها، سیستم‌ عاملی که روی کارت‌ها می‌نشیند.
او گفت: سازمان ثبت احوال اقدامات پیچیده و بومی را انجام داده تا امنیت کارت‌‌های الکترونیکی افزایش پیدا کند و تا حدود زیادی نیز در این زمینه موفق بوده است به طوری که حتی می‌توانیم بگوییم این کارت‌ها نسبت به کارت‌هایی که در اروپا وجود دارد از امنیت بیشتری برخوردار است.
 
   گروه خبری : ستادی تاریخ : 1389/05/20


 


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع : سازمان ثبت احوال
آخرین ویرایش : 1389/05/21 -- 23:27:05
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1980