نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
رونمایی از اسناد هویتی شخصیت‌های مهم سیاسی      

بخشنامه‌ای که در این رابطه منتشر شده فقط به شیوه اطلاع‌رسانی توجه شده و گفته شده بعضی از آمار و اطلاعاتی که ممکن است باعث یاس در مردم شود، مانور داده نشود/از اسناد هویتی شخصیت‌های مهم رونمایی می‌شود.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سئوالی در رابطه با اینکه آیا سازمان ثبت احوال برنامه‌ای برای تعویض شناسنامه‌ها دارد یا خیر؟، گفت: سازمان ثبت احوال برای تعویض شناسنامه تاکنون هیچ فراخوان عمومی انجام نداده ولی در یک مدت زمان کوتاه به صورت آزمایشی تعویض شناسنامه در یکی از مناطق تهران انجام شد و بعد از آن هم ثبت احوال امور خارجه برای ایرانیان خارج از کشور تعویض شناسنامه را به صورت آزمایشی انجام داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد ناظمی‌اردکانی ادامه داد: برای تعویض شناسنامه سازمان ثبت احوال نیاز به خرید دستگاهی داشت که این دستگاه در اواخر تیرماه خریداری شد. در حال حاضر در همه استان‌ها شناسنامه‌هایی که نیاز به تعویض یا عکس‌دار شدن دارد، تعویض می‌شوند. اما باید بگوئیم سازمان ثبت احوال در حال حاضر تصمیمی برای تعویض شناسنامه‌ها ندارد و اعتبار شناسنامه‌ها سر جای خود است تا زمانی که سازمان ثبت احوال فراخوان عمومی بدهد.
او ادامه داد: در حال حاضر سازمان ثبت احوال امکانات کافی را برای تعویض شناسنامه برای همه مردم ندارد. زیرا این کار بزرگی است و سازمان ثبت احوال از آنجایی که نمی‌خواهد برای شهروندان مشکل ایجاد کند و دچار معطلی و دردسر شوند به دنبال آن است تا تمام ظرفیت خود را افزایش دهد آن‌گاه برای تعویض شناسنامه فراخوان عمومی می‌دهد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شد از سازمان ثبت احوال خواسته شده که برخی از اطلاعات را که ممکن است فضای عمومی جامعه را متشنج کند، منتشر نکند، گفت: بخشنامه‌ای که در این رابطه منتشر شده فقط به شیوه اطلاع‌رسانی توجه شده و گفته شده بعضی از آمار و اطلاعاتی که ممکن است باعث یاس در مردم شود، مانور داده نشود. شورای اطلاع رسانی سازمان این بخشنامه را اصلاح کرده و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد.
ناظمی همچنین خبر داد که به زودی سازمان ثبت احوال اسناد هویتی برخی از شخصیت‌های مهم سیاسی، علمی و فرهنگی ایرانی را که در قید حیات نیستند در معرض دید همگان قرار می‌دهند.
او ادامه داد: برخی از شخصیت‌های مهم کشور هم که هنوز در قید حیات هستند برای نمایش اسناد هویتی آنها نیاز است که از آنها اجازه گرفته شود در صورتی که اجازه بدهند آنها را نیز به نمایش می‌گذاریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد ناظمی‌اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: سازمان ثبت احوال کشور یک سازمان حاکمیتی و زیرساختی است. سازمان حاکمیتی به این معنا که ماموریتی که انجام می‌دهد در ارتباط با صدور اسناد هویتی برای ایرانیان در اقصی نقاط کشور و دنیا ماموریت منحصر به فردی است و سازمان زیرساختی از آن جهت که می‌تواند آمار و اطلاعات جمعیتی را که بسیار متنوع نیز است در جداول و نمودار های مختلف به جامعه ارائه دهد. این آمار هم می‌تواند مورد نیاز دستگاه‌های مختلف برای برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان قرار گیرد و هم می‌تواند مورد استفاده بسیاری از پژوهشگران و محققان برای تحلیل باشد.
ناظمی گفت: جامعه‌شناسی یکی از رشته‌های مهم علمی در دانشگاه‌ها است، اگر علم جامعه‌شناسی به خوبی در جامعه رشد کند بسیاری از معضلات و دردهای جامعه راه‌حل پیدا می‌کند. آمار و اطلاعات جمعیتی یکی از نیازهای اصلی جامعه‌شناسان است.
رئیس سازمان ثبت و احوال کشور تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم جایگاه سازمان ثبت احوال را ارتقا دهیم نیازمند نوین‌سازی در این سازمان هستیم.
ناظمی اظهار کرد: سازمان ثبت احوال در بلندمدت باید یک سازمان یادگیرنده باشد یعنی هم بتواند دانش روز را بیاموزد و به کار گیرد و به ویژه به فناوری‌های پیچیده امروز دسترسی پیدا کند و هم باید سازمانی باشد که خروجی آن نتیجه‌ای را که حاکمیت از آن انتظار دارد، حاصل کند.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: سازمان ثبت و احوال برای تحقق چشم‌انداز بیست‌ساله سه هدف اصلی و مهم را کلید زده است. هدف اول سازمان ثبت احوال این است که این سازمان به صورت الکترونیک بتواند وظایف خود را انجام دهد هدف دیگر سازمان ایجاد سازمان شناسایی ایرانیان است.
او توضیح داد: درست است که در حال حاضر اسناد هویتی که در اختیار داریم مشکلی ندارد اما اطلاعات بیشتری مورد نیاز داریم مثلا لازم است اطلاعات مربوط به محل سکونت، تحصیلات، شغل افراد را نیز بتوانیم در سازمان ثبت و احوال جمع‌آوری کنیم و به این صورت یک بانک اطلاعاتی به روز در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی و برنامه‌ریزی کشور قرار دهیم.
ناظمی ادامه داد: انتشار به روز آمار اطلاعات از اهداف دیگر سازمان ثبت احوال است که مهم‌ترین راهبردهای این اهداف ترویج شماره ملی در کشور است. شماره ملی منحصر به فرد است و می‌تواند کلید ورود به همه سیستم‌های اطلاعاتی باشد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: راهبرد دیگر سازمان ثبت احوال برای رسیدن به اهداف خود توسعه دفاتر بخش غیردولتی است. سازمان ثبت احوال برای رسیدن به اهداف کلان سازمان نیاز دارد وظایف تصدی‌گری وظایف ثبت احوال را به بخش خصوصی واگذار کند. بنابراین توسعه دفاتر غیردولتی از اولویت‌های سازمان ثبت احوال است.
او در رابطه با اینکه دفاتر ثبت احوالی که به بخش خصوصی واگذار می‌شد، چه اقداماتی انجام می‌دهند، گفت: این دفاتر بخش خصوصی همه مواردی که پیش‌خوان ثبت احوال انجام می‌دهند، می‌توانند انجام دهند. فقط صدور شناسنامه و کارت ملی توسط سازمان ثبت احوال انجام می‌شود. دفاتر بخش خصوصی سازمان ثبت احوال مانند دفاتر پلیس 10+ عمل می‌کند. یعنی مراجعه‌کنندگان به این دفاتر مراجعه می‌کنند، مدارک خود را تحویل می‌دهند و سپس سازمان ثبت احوال شناسنامه یا کارت ملی را صادر می‌کند و از طریق این دفاتر به مردم تحویل می‌دهد.
ناظمی تصریح کرد: یکی دیگر از اولویت‌های سازمان ثبت احوال ادغام اسناد هویتی است. این سازمان به دنبال آن است که کارت شناسایی ملی، شناسنامه و سایر کارت‌ها با هم یکی شود تا امکان مخدوش شدن کارت هویت افراد کمتر شود.
او ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های دولتی برای اینکه بدانند سندی مخدوش است یا نه از سازمان استعلام می‌کنند. در چهار ماهه اول امسال 120 میلیون رکورد از طرف سازمان‌های مختلف داشته‌ایم که سازمان‌ها خواسته‌اند بدانند آیا این اسناد مخدوش هستند یا خیر که از این میان سازمان ثبت احوال فقط در رابطه با 72 میلیون از رکوردها جواب مورد نظر را ارائه کرده است و در رابطه با 40 تا 50 میلیون رکورد نتوانسته جواب مورد نیاز را به آن سازمان‌ها ارائه دهد.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1389/05/26 -- 19:06:52
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1823