نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
تاکنون برای 232 هزار و 700 نوزاد، حساب بانکی ویژه طرح تامین آتیه فعال شده است      

سخنگوی طرح تامین آتیه مهر امام رضا گفت: تاکنون برای 232 هزار و 700 نوزاد، حساب بانکی ویژه طرح تامین آتیه فعال شده است
 

جمال دامغانیان در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره این که بر اساس تصویب هیات وزیران، از محل بودجه مصوب به حساب بانکی تمام نوزادان متولد اول فروردین 89 یک میلیون تومان واریز می‌شود، افزود: این مبلغ با نرخ سود بانکی 17درصد، پس از 20سال بدون درنظر گرفتن واریزی های دولت، حدود 30 میلیون تومان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در این طرح، یک حساب برای نوزادان و یک حساب برای خانواده افتتاح می‌کند، گفت: خانواده ها نیز می‌توانند به صورت ماهیانه از 10هزار تومان تا 50 هزار تومان به حساب فرزندشان واریز کنند.

سخنگوی طرح تامین آتیه مهر امام رضا با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون، حدود 450هزار نوزاد در کشور متولد شده است، افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان ثبت احوال کشور، برای تمام این نوزادان به صورت آن لاین، حساب بانکی به مبلغ 10 میلیون ریال افتتاح می‌شود.

دامغانیان گفت: خانواده‌ها با همراه داشتن شناسنامه و مراجعه به بانک، علاوه بر دریافت رسید واریز یک میلیون تومان به حساب فرزندانشان، می‌توانند برای خود نیز حساب افتتاح کنند.

سخنگوی طرح تامین آتیه مهر امام رضا درباره برداشت این پول از حساب گفت: حساب دولت تا 20 سال آینده، غیرقابل برداشت و حساب خانواده نیز تا 18سال، غیر قابل برداشت است

نوزادان با پس‌انداز یک‌میلیون‌تومانی به‌دنیا می‌آیند

صاحبان حساب از 18 سالگی به بعد امکان برداشت جهت سرمایه‌گذاری مسکن، اشتغال، درمان، ازدواج و حج تمتع را خواهند داشت.
سرپرست وزارت رفاه وتأمین اجتماعی از تصویب «طرح تأمین آتیه مهر امام رضا (ع) برای تأمین آینده همه فرزندان ایرانیان» خبر داد.
مهندس نادعلی الفت‌پور گفت: دولت هنگام افتتاح حساب حداقل مبلغ 10 میلیون ریال برای هر نوزاد اختصاص خواهد داد.
وی درباره جزئیات این طرح افزود: کارگروهی با مسئولیت وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و با عضویت وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت مسکن و شهرسازی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وظیفه تدوین دستورالعمل‌ها و ساز و کارهای اجرایی این طرح را برعهده خواهند داشت. الفت‌پور اظهار داشت: در این طرح برای هر نوزاد ایرانی (براساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور) حساب سپرده پس‌اندازی افتتاح خواهد شد و دولت هنگام افتتاح حساب حداقل مبلغ 10 میلیون ریال برای هر نوزاد اختصاص خواهد داد و علاوه بر آن ماهانه مبلغی از طرف ولی نوزاد و دولت به این حساب واریز خواهد شد.
سرپرست وزارت رفاه و تأمین اجتماعی اضافه کرد: وجوه این حساب توسط صندوق مهر امام رضا (ع) از طریق بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های
سرمایه گذاری به منظور حفظ و ارتقاء ارزش وجوه، سرمایه‌گذاری خواهد شد.
وی با اعلام اینکه واریز وجوه برای هر فرد تا سن 18 سالگی است، تصریح کرد: البته تعهدات دولت دو سال بیشتر از سن مزبور ادامه خواهد داشت و در این طرح سهم دولت متناسب با وضعیت درآمدی خانوارها تعیین خواهد شد.
این مقام مسئول گفت: از سن
18 سالگی امکان برداشت موجودی حساب ناشی از مبالغ واریزی به اضافه سود حاصل از سرمایه‌گذاری برای مصارف تأمین مسکن برای صاحب حساب، ایجاد فرصت شغلی اولیه برای کسب و کار صاحب حساب، ازدواج صاحب حساب، تحصیلات عالی و حوزوی صاحب حساب، درمان بیماری‌های صعب‌العلاج صاحب حساب ( مستثنی از قید 18 سال) و حج تمتع امکانپذیر است.
سرپرست وزارت رفاه و تأمین اجتماعی افزود: همچنین وزارت مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف شده‌اند نسبت به تأمین زمین مورد نیاز جهت ساخت واحدهای مسکونی طرح و تسهیلات لازم از جمله وضع نرخ ترجیحی اراضی ارائه کند.
الفت‌پور اظهار داشت: سازمان حسابرسی به عنوان امین طرح، مسئولیت نظارت بر طرح و ارائه گزارش‌های مالی و عملکرد را به کارگروه بر عهده دارد.
وی تصریح کرد: این طرح در راستای اهداف و برنامه های دولت جمهوری اسلامی ایران و منویات رئیس جمهور به منظور التزام به پاسخگویی و نهادینه کردن تأمین آتیه فرزندان، کمک به رفع مشکلات آنان از طریق آینده‌نگری با همکاری مشترک خانواده‌ها و دولت خدمتگزار تصویب شده و در آینده‌ای نزدیک اجرا خواهد شد.

سخنگوی طرح تامین آتیه مهر امام رضا (ع) اعلام کرد: والدین نوزادانی که از اول فروردین ماه تا ‪ ۳۱‬تیر امسال متولد شده و برای افتتاح حساب ‪۱۰‬میلیون ریالی فرزندشان تاکنون اقدام نکرده اند، ازشنبه صبح می‌توانند برای دریافت رسید افتتاح حساب به شعب بانک ملی مراجعه کنند.براساس این گزارش جمال دامغانیان افزود: دولت یک میلیون و ‪ ۴۳۰‬هزار حساب تامین آتیه مهر برای نوزادانی که از اول فروردین تا ‪ ۳۱‬تیرماه امسال متولد شده اند، افتتاح کرده است.

 وی توضیح داد: دولت از طریق سیستم الکترونیکی خود اقدام به افتتاح حساب برای این نوزادان کرده است و والدین می‌توانند هر ماه مبلغی را در حساب تامین آتیه مهر واریز کنند.
دامغانیان اظهار داشت : همچنین دولت برای نوزادانی که از ‪ ۸۹ /۵/۱‬به بعد متولد شده‌اند ، افتتاح حساب ‪ ۱۰‬میلیون ریالی را انجام داده و والدین آنان از پس فردا-یکشنبه- برای دریافت رسید این حساب و افتتاح حساب برای خود می‌توانند به شعب بانک ملی مراجعه کنند.
وی با اشاره به اینکه در بیست سالگی این نوزادان، با احتساب حداکثر نرخ سود فعلی نظام بانکی، ‪ ۲۹۵‬میلیون ریال در حسابشان خواهند داشت ، گفت : در صورتی که والدین این نوزادان همزمان با افتتاح حساب با سپرده دولت، اقدام به افتتاح حساب با ‪ ۵۰۰‬هزار ریال سپرده کنند و به این سپرده در مدت ‪ ۲۰‬سال دست نزنند، مبلغ موجودی حساب نوزادان در ‪ ۲۰‬سالگی به ‪ ۳۵۰‬میلیون ریال افزایش می‌یابد.
دامغانیان، اجرای طرح آتیه مهر امام رضا (ع) را تامین معیشت ، ازدواج و سرمایه نسل‌های آینده بیان کرد .

 

 

 


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1389/05/26 -- 18:44:38
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1763