نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
اولین جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان زیرکوه در سال 1397 برگزار شد .      

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال زیرکوه اولین جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان زیرکوه در سال 1397 با حضور آقای مهندس مصطفوی نیا معاون فرماندار و سایر اعضای این شورا در محل فرمانداری زیرکوه برگزار شد .

 

 در ابتدای این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید ، آقای زنگوئی رئیس ثبت احوال زیرکوه ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از حضور اعضای جلسه و با اشاره به یکصدمین سال تأسیس ثبت احوال گفت : تا قبل از سال 1295 هجری شمسی وقایع حیاتی از جمله ولادت و وفات بر اساس اعتقادات مذهبی و سنت های رایج در کشور با نگارش نام و تاریخ ولادت مولود در پشت جلدهای کتب مقدس از جمله قرآن مجید به عمل می آمد و از افراد متوفی نیز جز نام و تاریخ وفات آنان که بر روی سنگ قبرشان نگاشته می شد اثری مشاهده نمی گردید . اما با گسترش فرهنگ و دانش بشری و توسعه روز افزون شهرها و روستاها و افزایش جمعیت کشور نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر می نمود . به تدریج فکر ایجاد سازمانی به عنوان متولی ثبت ولادت و وفات و صدور شناسنامه برای اتباع کشور قوت گرفت . ابتدا تصویب نامه ای مشتمل بر 41 ماده در سال 1297 به تصویب هیئت وزیران رسید و اداره ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله ( کشور ) وقت بوجود آمد و پس از تشکیل این اداره اولین شناسنامه به شماره 1 در بخش 2 تهران در تاریخ 16/09/1297 به نام فاطمه تهرانی صادر گردید .

آقای زنگوئی در ادامه سخنانش به بیان فعالیتها و عملکرد ثبت احوال زیرکوه در 4 ماهه اول سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل پرداخت و گفت در 4 ماهه اول سال جاری با همکاری اعضاء محترم شورای ثبت وقایع حیاتی و تلاش و پیگیری همکاران ما در ثبت احوال توانسته ایم وقایع حیاتی شهرستان را در مهلت قانونی به ثبت برسانیم .

 ایشان افزود : تعداد 264 واقعه ولادت در 4 ماهه سال جاری در شهرستان زیرکوه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد کاهش داشته است و از این تعداد ولادت 75 واقعه شهری و 189 واقعه روستایی و همچنین تعداد 147 واقعه ولادت پسر و 117 واقعه ولادت دختر بوده است .

همچنین در 4 ماهه اول سال جاری تعداد 57 واقعه فوت در ثبت احوال زیرکوه به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8/18 درصد افزایش داشته است و از این تعداد وفات 10 واقعه شهری و 47 واقعه روستایی و همچنین از این تعداد 38 واقعه فوت مربوط به مردان و 19 واقعه فوت مربوط به زنان بوده است .

در مورد ازدواج و طلاق نیز تعداد 88 واقعه ازدواج در 4 ماهه اول سال جاری به ثبت رسیده که تعداد 24 واقعه ازدواج مربوط به مناطق شهری شهرستان و 64 واقعه ازدواج در مناطق روستایی شهرستان بوده است و تعداد 11 واقعه طلاق نیز در زیرکوه به ثبت رسیده است که از این تعداد 4 واقعه مربوط به مناطق شهری و 7 واقعه مربوط به مناطق روستایی شهرستان بوده است .

در مورد صدور شناسنامه مکانیزه بالای 15 سال نیز از ابتدای شروع طرح ( تیرماه 1389 ) تا پایان تیرماه 1397 تعداد 15697 فقره شناسنامه بالای 15 سال در شهرستان زیرکوه صادر شده که حدود 5/7 درصد شناسنامه های صادره استان را به خود اختصاص داده است . و در مورد کارت هوشمند ملی نیز از ابتدای شروع طرح تا پایان تیرماه 1397 تعداد 20420 فقره درخواست کارت هوشمند ملی از متقاضیان اخذ و 18500 فقره کارت صادر و تعداد 17833 فقره کارت تحویل متقاضیان شده است  .

در ادامه جلسه آقای مهندس مصطفوی نیا معاون فرمانداری زیرکوه ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه و همچنین قدردانی از زحمات پرسنل ثبت احوال شهرستان زیرکوه که با وجود کمبود زیرساختها در شهرستان خدمات فراوانی را به شهروندان ارائه نموده اند ، گفت : عملکرد ثبت احوال زیرکوه در زمینه ثبت به موقع وقایع حیاتی ، صدور شناسنامه مکانیزه ، ثبت نام کارت هوشمند ملی و اقدامات به عمل آمده در زمینه فاقدین شناسنامه و تعیین تکلیف پرونده های مشکوک التابعین شهرستان قابل تقدیر است . 

 


گروه خبری : اخبار عمومی
منبع : روابط عمومی ثبت احوال زیرکوه
آخرین ویرایش : 1397/06/18 -- 10:43:34
نویسنده : H.K.N
تعداد بازدید : 455