نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
ارتقای فرهنگ آماری، سیاستگذاری صحیح در جامعه را به دنبال دارد      

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سیاستگذاری و برنامه‌ریزی بر مبنای آمار و اطلاعات جمعیتی، از آثار مهم ارتقای فرهنگ آماری در جامعه است.

ارتقای فرهنگ آماری، سیاستگذاری صحیح در جامعه را به دنبال دارد

 

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سیاستگذاری و برنامه‌ریزی بر مبنای آمار و اطلاعات جمعیتی، از آثار مهم ارتقای فرهنگ آماری در جامعه است.
 

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، علی اکبر محزون گفت: سازمان ثبت احوال کشور در سال‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی را در زمینه تولید آمار و اطلاعات جمعیتی مبتنی بر پایگاه اطلاعات جمعیت کشور داشته است.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی افزود: همچنین این سازمان در زمینه نشر و دستیابی به این آمارها، اقدامات مختلفی از جمله تهیه مجموعه‌های آماری و انتشار الکترونیکی آن را به صورت دوره‌ای و منظم از طریق پورتال اینترنتی سازمان انجام داده است.

وی تاکید کرد: این اطلاعات مهم نقش کلیدی را در رصد و پایش مستمر تحولات جمعیتی کشور ایفا می‌نماید.

محزون افزود: بکارگیری و استفاده صحیح از این اطلاعات می‌تواند مسئولین ذیربط و همچنین محققین را نسبت به وضعیت این تحولات در جامعه آگاه نموده و در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یاری رساند.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی اظهار کرد: ظرفیت‌های آماری پایگاه اطلاعات جمعیت کشور قابلیت تولید آمارهای ثبتی مورد نیاز برنامه‌های توسعه به صورت مستند، دقیق و بهنگام را دارد.

وی گفت: بلافاصله پس از ثبت اطلاعات در هنگام ارائه خدمات هویتی در اقصی‌نقاط کشور، این اطلاعات از طریق شبکه گسترده به صورت برخط (Online) بروزرسانی می‌شود به صورتی که می‌تواند حتی تغییرات لحظه‌ای جمعیتی را نیز گزارش نماید.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی تصریح کرد: پس از تولید گزارشات آماری مورد نظر در دوره‌های زمانی مختلف، این اطلاعات از روش‌هایی که ذکر شد در اختیار سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط قرار می‌گیرد.

محزون افزود: مراکز تحقیقاتی، علمی و پژوهشی نیز در هر زمان و در هر نقطه از دنیا با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان ثبت احوال کشور امکان دسترسی آسان و سریع به اطلاعات مذکور را دارند و می‌توانند تحلیل‌های مورد نظر خود را با استفاده از اطلاعات منتشر شده انجام می‌دهند.

وی گفت: با تعریفی که مرکز آمار ایران در خصوص «فرهنگ آماری» در سند برنامه ملی آمار کشور (1394-1390) به صورت «مجموعه نگرش و باور عمومی از آمار و چگونگی تولید، نشر، دستیابی و بکارگیری اطلاعات آماری در جامعه» ارائه نموده، و با دستاوردهای خوب سال‌های اخیر در حوزه‌های گوناگون مورد اشاره در این تعریف، شاهد ارتقای فرهنگ آماری و نگرش جامعه، از جمله سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و محققین نسبت به آمار و اطلاعات جمعیتی هستیم.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ، بازنگری در سیاست‌های جمعیتی کشور ، تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه، تحلیل‌های متنوع متخصصین علوم جمعیتی و جامعه‌شناسان از تحولات نهاد خانواده در زمینه ازدواج، طلاق و برنامه‌های کلان آمایش سرزمین را از جمله کاربردهای خرد و کلان آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد که نقش مؤثری را در تصمیم‌گیری‌ها ایفا نموده است.

محزون از جمله کاربردهای پیشرفته آمار و اطلاعات جمعیتی را محاسبه شاخص‌های جمعیتی و تهیه جدول عمر بیان کرد و افزود: در کشورهای توسعه‌یافته، تهیه جداول عمر سالانه براساس پایگاه‌های اطلاعاتی ثبت جمعیت صورت می‌گیرد و از مهم‌ترین منابع آن می‌توان به بانک‌های اطلاعاتی ثبت احوال در خصوص زاد و ولد و مرگ و میر اشاره کرد.

وی اظهار کرد: در این کشورها قبل از شکل‌گیری بانک‌های اطلاعاتی به منظور ثبت جمعیت ، تهیه جدول عمر براساس طرح‌های پیمایشی سنگین و پرهزینه صورت می‌گرفت تا از هزینه‌های ناشی از خطاهای احتمالی در بروز حوادث و محاسبه خسارت‌های بیمه‌ای جلوگیری نماید.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی تصریح کرد: مبنای محاسبه حق بیمه در این نوع از بازارهای مالی، با «احتمال» بروز حادثه و فراوانی آن در گروه‌های مختلف جامعه ارتباط مستقیم دارد و از مبانی نظریه آکچواری (آمار بیمه) پیروی می‌کند.

وی اشراف کاری پژوهشگران به اطلاعات مرتبط با حوزه تخصصی خود را مهمترین مسئله در  فرهنگ آماری در زمینه استفاده صحیح از آمار و اطلاعات در نظام برنامه‌ریزی و مراکز مطالعاتی کشور دانست.

محزون تاکید کرد: با اطلاع‌رسانی وسیعی که در خصوص ظرفیت‌ها و قابلیت‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور توسط سازمان ثبت احوال صورت گرفته، محققین صنعت بیمه در کشور ما نباید بدون انجام کارهای تحقیقاتی مؤثر در خصوص تهیه جدول عمر متناسب با شرایط کشور خودمان بنا به اظهار یکی از کارشناسان [پژوهشکده بیمه] به کپی‌برداری از جدول عمر کشورهایی مثل فرانسه اکتفا نمایند.

وی افزود: این امر موجب به وجود آمدن خسارتهایی ناشی از هزینه‌های تحمیلی مربوط به عدم انطباق آن با شرایط ایران و از دست دادن سرمایه‌های ملی در این زمینه می‌شوند که این موضوع تأمل برانگیز است.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی گفت: این سازمان حسب وظایف قانونی خود اقدام به ثبت ولادت و فوت بخصوص ثبت علت فوت‌های اعلام شده براساس مستندات ارائه شده توسط اعلام‌کننده می‌نماید که در نتیجه آن، زمینه محاسبات مربوط به احتمال وقوع حوادث منجر به فوت در صنعت بیمه را نیز فراهم می‌کند و محققین صنعت بیمه کشور می‌توانند از اطلاعات آن در مطالعات خود بهره‌برداری نمایند.

وی تاکید کرد: در این راستا مشارکت هرچه بیشتر سایر دستگاه‌های اجرایی همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان پزشکی قانونی نسبت به اعلام بموقع و دقیق وقایع فوت و علل آن براساس آیین‌نامه اجرایی تبصره 2 ماده 5 قانون ثبت احوال نیز مثمر ثمر خواهد بود.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1391/09/12 -- 18:43:07
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1722