نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
سوم دی ماه به عنوان روز ثبت احوال      

بیست مناسبت به تقویم سال ۱۳۹۰ افزوده خواهد شد

سوم دی ماه به عنوان روز ثبت احوال از سوی رییس سازمان ثبت احوال کشور و به مناسبت سالروز صدور اولین شناسنامه برای شخصی به نام فاطمه ایرانی پیشنهاد شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از افزودن ۱۰ مناسبت به متن تقویم و هفت مناسبت به ضمیمه تقویم سال ۱۳۹۰ خبر داد و گفت : ۳ مناسبت دیگر نیز پس از تعیین روزهای آن، به تقویم رسمی کشور افزوده خواهد شد.

«منصور واعظی» اظهار داشت: در پانصد و سی و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور، موضوع نامگذاری مناسبتهای تقویم سال ۱۳۹۰ مورد بررسی اعضای این شورا قرار گرفت که روزهای مصوب این شورا پس از تأیید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی کشور درج خواهد شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: مناسبت‌های متن تقویم باید از سوی ناشران تقویم منتشر شود، ولی در مورد مناسبت‌های ضمیمه تقویم، الزامی وجود ندارد.

واعظی با اشاره به مناسبت‌های تصویب شده برای درج در متن تقویم سال ۱۳۹۰ ادامه داد: این مناسبت‌ها از سوی سازمان‌ها و نهادهای مختلف به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد شده است و کمیسیون نامگذاری روزهای خاص این دبیرخانه، پس از برگزاری جلسات مختلف، این مناسبت‌ها را برای درج در تقویم سال ۱۳۹۰ برای تأیید به شورای فرهنگ عمومی ارسال کرد که این شورا نیز در جلسه اخیر خود، ۱۰ مناسبت را برای درج در متن تقویم سال ۱۳۹۰ مورد تصویب قرار داد.

وی خاطر نشان کرد : مناسبت‌های تصویب شده از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور پس از تأیید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، جهت درج در تقویم رسمی کشور به اطلاع همگان و دستگاههای مرتبط خواهد رسید.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، مناسبت‌های مورد تأیید این شورا جهت درج در متن تقویم سال ۱۳۹۰ را به این شرح اعلام کرد:

<!--[if !supportLists]--> ۱-      <!--[endif]-->بیست و نهم دی ماه به عنوان روز غزه، این روز از سوی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد شده و روز حمله رژیم صهیونیستی به غزه است.

<!--[if !supportLists]--> ۲-      <!--[endif]-->پنجم خرداد ماه به عنوان روز نسیم مهر، این روز از سوی رییس قوه قضائیه پیشنهاد شده و روز حمایت از خانواده زندانیان است.

<!--[if !supportLists]--> ۳-      <!--[endif]--> دوازدهم شهریور ماه به عنوان روز مبارزه با استعمار انگلیس از سوی استاندار پیشین بوشهر و به مناسبت سالروز شهادت رئیسعلی دلواری پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۴-      <!--[endif]--> نهم دی ماه به عنوان روز پیوند عاشورایی امام و امت و از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت راهپیمایی عاشورایی امت در اعتراض به فتنه‌گران پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۵-      <!--[endif]--> سی و یکم خرداد ماه به عنوان روز بسیج اساتید و از سوی سازمان بسیج اساتید در دیدار اساتید بسیجی با رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۶-      <!--[endif]--> نهم ربیع الاول به عنوان روز آغاز امامت حضرت مهدی (عج) از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد شده است که این روز، روز پس از شهادت امام حسن عسگری (ع) است.

<!--[if !supportLists]--> ۷-      <!--[endif]--> چهارم ربیع الثانی به عنوان روز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی و از سوی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۸-      <!--[endif]--> سی و یکم مرداد ماه به عنوان روز صنعت دفاعی، از سوی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و به مناسبت سالروز تأسیس این وزارت پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۹-      <!--[endif]--> نوزدهم دی ماه به عنوان روز طلبه و به مناسبت سالروز واقعه ۱۹ دی ماه ۱۳۵۶ قم پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۱۰-   <!--[endif]--> بیست و پنجم اسفند ماه سالروز شهادت مهدی باکری که در ابتدای انقلاب اسلامی شهردار بوده است، به عنوان روز شهر و شهرداری نامیده و مصوب شد. این پیشنهاد طی سال‌های ۱۳۸۳ ، ۱۳۸۴ ، ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ نیز از سوی شهرداران شهرهای مختلف پیشنهاد شده بود ولی آخرین پیشنهاد از سوی شهردار درجزین به شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه سخنان خود، مناسبت‌های تصویب شده جهت درج در ضمیمه تقویم سال ۱۳۹۰ را نیز به این شرح اعلام کرد:

<!--[if !supportLists]--> ۱-      <!--[endif]-->هفدهم شوال به عنوان روز پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای همزمان با سالروز شکست عمربن‌عبدود از حضرت علی (ع) از سوی سازمان تربیت بدنی و فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۲-      <!--[endif]--> دهم تیر ماه به عنوان روز آزادسازی شهر مهران و به مناسبت سالروز آزادسازی شهر مهران و حماسه ماندگار مردم ایلام در آزادسازی این شهر پیشنهاد شده است. پانزدهم ماه شعبان به عنوان روز سربازان گمنام امام زمان (عج)، به مناسبت نیمه شعبان و سالروز ولادت حضرت مهدی (ع) و از سوی وزارت اطلاعات پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۵-      <!--[endif]--> نوزدهم اسفند ماه به عنوان روز سرمایه‌گذاری از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۶-      <!--[endif]--> بیست و پنجم آبان ماه به عنوان روز آزادسازی سوسنگرد و به مناسبت بزرگداشت مجاهدت‌های مردم سوسنگرد در آزادسازی این شهر پیشنهاد شده است.

<!--[if !supportLists]--> ۷-      <!--[endif]-->یکی از روزهای دهه کرامت «ولادت حضرت معصومه (ع) تا ولادت امام رضا (ع)» به عنوان روز بزرگداشت حضرت صالح بن موسی الکاظم (ع) و از سوی آستان مقدس حضرت امامزاده صالح (ع) پیشنهاد شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در بخش پایان سخنان خود تصریح کرد : اول ماه رجب به عنوان روز میلاد امام محمد باقر (ع) در متن تقویم قرار گرفت. در تقویم کنونی کشور، سوم ماه صفر نیز روایت دوم ولادت امام محمد باقر (ع) است که این روایت اصلاح و با قید «به روایتی» به ضمیمه تقویم منتقل شد. همچنین اعضای شورای فرهنگ عمومی کشور، تعیین روزهای سه مناسبت را نیز به دبیرخانه این شورا تفویض کرده‌اند که پس از بررسی‌های بیشتر و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام خواهد شد.

واعظی، در این زمینه نیز گفت : روز تئاتر ایران، روز هنر انقلاب اسلامی و روز شهدای وحدت، سه روزی هستند که دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور پس از بررسی‌های بیشتر، روز دقیق آنها را جهت درج در تقویم سال ۱۳۹۰ اعلام خواهد کرد.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1389/06/03 -- 22:31:23
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1577

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS