نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
سونامی افزایش جمعیت ایران      

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و قیانوسیه اعلام کرد: بر اساس نتایج یک تحقیق پژوهشی ، پیش بینی می شود جمعیت ایران تا سال 1390 به 75 میلیون نفر برسد. شهلا کاظمی پور روز دوشنبه به ایرنا گفت: هم اکنون جمعیت ایران 73 میلیون نفر است که بر اساس این پژوهش سالانه یک میلیون نفر به این تعداد اضافه می شود.
وی گفت: این تحقیق از سال 75تا 85 انجام شده و بر اساس آن از 11 میلیون نفر جمعیتی که طی 10 سال اخیر به جمعیت کشور افزوده شده 5/6 میلیون نفر به دلیل رشد طبیعی جمعیت( زاد و ولد) و یک میلیون و 350هزار نفر به دلیل مهاجرت بوده است.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و قیانوسیه اظهار داشت: در همین مدت تعداد شهرهای کشور نیز از 612 به یک هزار و 12شهر افزایش یافته است.
عضو هیات علمی مرکز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه نیز گفت: افزایش جمعیت میانسالی در ایران نیز از سال 1395 آغاز می شود.
محمود مشفق افزود: بر اساس پژوهش انجام شده در خصوص گذار سنی جمعیت در ایران از سال 1395 به بعد شکل جمعیتی ایران از جوانی به مرحله میانسالی که جمعیت 30 تا 60 سال را شامل می شود می رسد اما تا سال 95 الویت مهم جمعیتی ما پرداختن به مسائل جوانان خواهد بود.
وی افزود: در این مرحله مسائل خانوادگی، کیفیت زندگی، بهبود وضعیت کار و اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار می شود.
مشفق افزود :‌ جمعیت شناسان برای گذر سنی چهار مرحله کودکی ، جوانی ، میانسالی و سالخوردگی را مورد توجه قرار می دهند.
عضو هیات علمی مرکز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: مرحله دوم گذر سنی ایران "جوانی" از سال 75 شروع شده است و تا سال 1395 ادامه دارد.
مشفق ادامه داد: در این مرحله جمعیت 15 تا 29 سال روند صعودی داشته و بین 30 تا 35 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند.
وی، مهم ترین مسائل دوران جوانی را اشتغال زایی، ازدواج، مسکن، تحصیلات دانشگاهی و ورود به دانشگاه اعلام کرد و از مهم ترین معضلات این مرحله را اشتغال زایی و جذب جوانان در مراکز آموزشی برشمرد.
وی با اشاره به مرحله چهارم "سالخوردگی" گفت: در این مرحله نسل ها پیرتر می شوند و مسائل سالمندان در الویت قرار می گیرد.
مشفق ادامه داد : موفقیت در دوره سالمندی ‌به سلامت و سیر درست مراحل قبلی بستگی دارد و باید در مراحل کودکی، جوانی و میانسالی سرمایه گذاری کرد تا اهداف دوره سالمندی پویا محقق شود.
عضو هیات علمی مرکز مطالعات و پژوهش های آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد: در دهه اخیر در اثرکاهش باروری،تغییرات و تحولاتی اساسی در ساختار سنی جمعیت ایران به وجود آمده است.
مشفق گفت: در مقایسه با دهه گذشته تعداد جمعیت درگروه های سنی زیر 15سال بسیار کاهش یافته و نسبت جمعیت در سنین فعالیت و سنین بالاتر به سرعت در حال افزایش است.
مشفق ادامه داد: بر اساس سرشماری سال 1385در اکثر استان های کشور نسبت جمعیت زیر 15 سال به حدود 25 درصد کل جمعیت کاهش یافته و جمعیت 15 تا 64 ساله کشور یعنی جمعیت در سن فعالیت به حدود 60 تا 70درصد ازکل جمعیت رسیده است.
وی این تحول جمعیتی را حاکی از ‌آن دانست که در دهه جاری و آینده نسبت جمعیت در سن کار و فعالیت به بالاترین سطح خود در تاریخ جمعیتی کشور رسیده است.
عضو هیات علمی مرکز مطالعات و پژوهش های آسیا و اقیانوسیه تاکید کرد: جمعیت شناسان، این افزایش جمعیت در سنین فعالیت در اثر انفجار موالید در دهه های پیشین را "فرصت جمعیتی" یا "پنجره جمعیتی" ( Demographic Window) نام گذاری کرده و از آن به عنوان یک امتیاز برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی در کشورهای در حال توسعه یاد می کنند.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1389/06/03 -- 22:26:30
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 2181

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS