نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
اولین جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان زیرکوه در سال 1397 برگزار شد .      

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال زیرکوه اولین جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان زیرکوه در سال 1397 با حضور آقای مهندس مصطفوی نیا معاون فرماندار و سایر اعضای این شورا در محل فرمانداری زیرکوه برگزار شد .

 

 در ابتدای این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید ، آقای زنگوئی رئیس ثبت احوال زیرکوه ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از حضور اعضای جلسه و با اشاره به یکصدمین سال تأسیس ثبت احوال گفت : تا قبل از سال 1295 هجری شمسی وقایع حیاتی از جمله ولادت و وفات بر اساس اعتقادات مذهبی و سنت های رایج در کشور با نگارش نام و تاریخ ولادت مولود در پشت جلدهای کتب مقدس از جمله قرآن مجید به عمل می آمد و از افراد متوفی نیز جز نام و تاریخ وفات آنان که بر روی سنگ قبرشان نگاشته می شد اثری مشاهده نمی گردید . اما با گسترش فرهنگ و دانش بشری و توسعه روز افزون شهرها و روستاها و افزایش جمعیت کشور نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر می نمود . به تدریج فکر ایجاد سازمانی به عنوان متولی ثبت ولادت و وفات و صدور شناسنامه برای اتباع کشور قوت گرفت . ابتدا تصویب نامه ای مشتمل بر 41 ماده در سال 1297 به تصویب هیئت وزیران رسید و اداره ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله ( کشور ) وقت بوجود آمد و پس از تشکیل این اداره اولین شناسنامه به شماره 1 در بخش 2 تهران در تاریخ 16/09/1297 به نام فاطمه تهرانی صادر گردید .

آقای زنگوئی در ادامه سخنانش به بیان فعالیتها و عملکرد ثبت احوال زیرکوه در 4 ماهه اول سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل پرداخت و گفت در 4 ماهه اول سال جاری با همکاری اعضاء محترم شورای ثبت وقایع حیاتی و تلاش و پیگیری همکاران ما در ثبت احوال توانسته ایم وقایع حیاتی شهرستان را در مهلت قانونی به ثبت برسانیم .

 ایشان افزود : تعداد 264 واقعه ولادت در 4 ماهه سال جاری در شهرستان زیرکوه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد کاهش داشته است و از این تعداد ولادت 75 واقعه شهری و 189 واقعه روستایی و همچنین تعداد 147 واقعه ولادت پسر و 117 واقعه ولادت دختر بوده است .

همچنین در 4 ماهه اول سال جاری تعداد 57 واقعه فوت در ثبت احوال زیرکوه به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8/18 درصد افزایش داشته است و از این تعداد وفات 10 واقعه شهری و 47 واقعه روستایی و همچنین از این تعداد 38 واقعه فوت مربوط به مردان و 19 واقعه فوت مربوط به زنان بوده است .

در مورد ازدواج و طلاق نیز تعداد 88 واقعه ازدواج در 4 ماهه اول سال جاری به ثبت رسیده که تعداد 24 واقعه ازدواج مربوط به مناطق شهری شهرستان و 64 واقعه ازدواج در مناطق روستایی شهرستان بوده است و تعداد 11 واقعه طلاق نیز در زیرکوه به ثبت رسیده است که از این تعداد 4 واقعه مربوط به مناطق شهری و 7 واقعه مربوط به مناطق روستایی شهرستان بوده است .

در مورد صدور شناسنامه مکانیزه بالای 15 سال نیز از ابتدای شروع طرح ( تیرماه 1389 ) تا پایان تیرماه 1397 تعداد 15697 فقره شناسنامه بالای 15 سال در شهرستان زیرکوه صادر شده که حدود 5/7 درصد شناسنامه های صادره استان را به خود اختصاص داده است . و در مورد کارت هوشمند ملی نیز از ابتدای شروع طرح تا پایان تیرماه 1397 تعداد 20420 فقره درخواست کارت هوشمند ملی از متقاضیان اخذ و 18500 فقره کارت صادر و تعداد 17833 فقره کارت تحویل متقاضیان شده است  .

در ادامه جلسه آقای مهندس مصطفوی نیا معاون فرمانداری زیرکوه ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه و همچنین قدردانی از زحمات پرسنل ثبت احوال شهرستان زیرکوه که با وجود کمبود زیرساختها در شهرستان خدمات فراوانی را به شهروندان ارائه نموده اند ، گفت : عملکرد ثبت احوال زیرکوه در زمینه ثبت به موقع وقایع حیاتی ، صدور شناسنامه مکانیزه ، ثبت نام کارت هوشمند ملی و اقدامات به عمل آمده در زمینه فاقدین شناسنامه و تعیین تکلیف پرونده های مشکوک التابعین شهرستان قابل تقدیر است . 

 


گروه خبری : اخبار عمومی
منبع : روابط عمومی ثبت احوال زیرکوه
آخرین ویرایش : 1397/06/18 -- 10:43:34
نویسنده : H.K.N
تعداد بازدید : 428

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS