نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
برگزاری همایش مهندسی فرهنگ نام و نام گزینی در سراسر کشور      

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور از سومین همایش مهندسی فرهنگ نام و نام‌گزینی همزمان با هفته وحدت در سراسر کشور خبر داد.

 

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور از سومین همایش مهندسی فرهنگ نام و نام‌گزینی همزمان با هفته وحدت در سراسر کشور خبر داد.

 

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، دکتر محسن کرمی معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور در نشست خبری از برگزاری سومین همایش مهندسی نام و نامگزینی هفتم بهمن ماه مصادف با هفته وحدت در سراسر کشور خبر داد.

وی هدف از برگزاری این همایش را آشنایی با انتخاب نام مناسب برای فرزندان که در شخصیت و تکامل افراد تاثیر دارد  عنوان کرد.

معاون امور اسناد هویتی تاکید کرد: تکوین شخصیت ، جامعه پذیری ، تعامل با جامعه، فعالتر شدن حضور افراد و توجه به شان و کرامت انسانی افراد از آثار انتخاب نام نیکو بر نوزادان است.

کرمی افزود: انتخاب نام نوزادان نشانده‌ی تمایلات ، باورها و آرزوهای خانواده است و بر اساس آمارهای سازمان ثبت احوال، انتخاب اسماء قدسی در صدر انتخاب والدین ایرانی بر فرزندانشان است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای تاسیس سازمان ثبت احوال (1297) تاکنون ، نام های فاطمه ، زهرا، مریم، معصومه، سکینه ، رقیه ، خدیجه ، لیلا و مرضیه ، نام های پرطرفدار بین ایرانیان بوده، اظهار داشت: محمد، علی ، حسین، مهدی، رضا، حسن، محمدرضا و عباس نیز در طول این 94 سال فراوانترین نام های مردان بین ایرانیان بوده است.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور یادآور شد: به دنبال اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) ، طی دو ماه اخیر استان تهران در تغییر نام مردان به محمد با چهار هزار و 227 فراوانی بیشترین تغییر نام را در این خصوص داشته است.

این مقام مسئول افزود: خراسان رضوی با سه هزار و 720 مورد و خوزستان دو هزار و 488 مورد بیشترین تغییرنام مردان به محمد را داشته اند.

کرمی با بیان اینکه این سازمان ، نام های دارای معانی ناپسند یا مشترک بین زن و مرد را به راحتی و بدون اخذ مجوز از دادگاه، تغییر می دهد، تصریح کرددر ده ماه گذشته سال جاری حدود هشت هزار و 500 درخواست تغییرنام داشتیم که از این تعداد، هفت هزار نام تغییر یافته است و بقیه آنها به دلیل اینکه دارای معانی مناسب بودند براساس نظر ثبت احوال تغییر پیدا نکردند.

وی افزود: همچنین نام های خانوادگی تحقیرکننده و مستهجن نیز از سوی این سازمان، قابل تغییر است بطورمثال افرادی که دارای نام های خانوادگی گرگی، صبح به خیر لیف شاگرد، دل کبابی، پیش دستی، گوش بر و تیغ زن بوده اند، نام خانوادگی خود را تغییر دادند، نام های دارای آفت، کوچک ، نوکرو غلام نیز قابل تغییر هستند.

معاون امور اسناد هویتی با اشاره به اینکه رسالت ثبت احوال در کشور ، بهسازی نام های موجود در جامعه است ،افزود: مردم می توانند برای انتخاب نام فرزندان خود به پرتال الکترونیکی این سازمان به آدرسwww.sabteahval.ir مراجعه کرده و از خدمات مشاوره نام استفاده کنند.

کرمی نام‌های خانوادگی محمدی و احمدی را  فراوانترین نام خانوادگی در بین ایرانیان اعلام کرد.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1391/11/04 -- 22:10:47
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1496

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS