نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
افزایش ساعات کاری ادارات ثبت احوال به مناسبت انتخابات مجلس      

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت احوال کشور گفت: از فردا ادارات سازمان ثبت احوال تا ساعت 18 و روز انتخابات نیز به صورت تمام وقت دایر هستند.

رئیس ستاد ثبت احوال سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه برای انتخابات مجلس 48 میلیون و 288 هزار و 799 نفر واجد شرایط رأی دادن هستند، گفت: از فردا ادارات سازمان ثبت احوال تا ساعت 18 و روز انتخابات به صورت تمام وقت دایر هستند.

محسن کرمی افزود: از این تعداد 3 میلیون و 960 هزار نفر رأی اولی به شمار می‌آیند.

محسن کرمی اظهار کرد: سازمان ثبت احوال به عنوان یکی از چهار مرکز استعلام کننده ستاد انتخابات کشور، وظیفه احراز تأیید مشخصات شناسنامه‌ای و هویتی کاندیداها را به عهده دارد.

وی ادامه داد: سازمان همچنین ملیت افرادی که به وزارت کشور یا همان ستاد انتخابات کشور مراجعه می‌کنند را اعلام می‌کند.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: بزرگترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی مردم هستند و حضور آنها در صحنه انتخابات باعث اقتدار نظام است و حضور هر چه پرشورترشان این اقتدار را تثبیت می‌کند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه مردم حضور گسترده‌ای پای صندوق‌های رأی خواهند داشت، ادامه داد: انتخابات صحنه ابراز دیدگاه‌های مختلف در عرصه اجتماعی و سیاسی است و مشارکت مردم در آن موجب نشاط سیاسی در جامعه می‌شود.

کرمی با اشاره به اینکه سازمان ثبت‌احوال به عنوان یکی از چهار مرجع اصلی نقش مهمی در انجام انتخابات سالم دارد به اقداماتی که برای این منظور صورت گرفته اشاره کرد و گفت: سازمان ثبت‌احوال ستاد انتخابات را در ۳۱ استان کشور راه اندازی کرده و همگام با ستاد پاسخگویی به صورت الکترونیکی در حداقل زمان و بعضا کمتر از یک روز کاری استعلام‌ها را پاسخ داده است.

وی افزود: تمهیداتی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات در نظر گرفته‌ایم که از جمله آنها تسریع در صدور و تحویل شناسنامه به مردم تا قبل از انتخابات است.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور با اشاره به اینکه همراه داشتن کارت ملی برای رأی دادن الزامی است، گفت: برای افرادی که کارت ملی‌شان مفقود شده یا آن را در دسترس ندارند تمهیداتی اعمال شده به گونه‌ای که با مراجعه به ادارات ثبت احوال می‌توانند گواهی تأیید شماره ملی را دریافت تا به وسیله آن بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

کرمی گفت: با توجه به اینکه برخی از مردم از طریق دفاتر پیشخوان دولت نسبت به تعویض شناسنامه اقدام می‌کنند دفاتر را موظف کردیم در روز انتخابات نیز دایر باشند تا در صورت مراجعه مردم بتوانند شناسنامه صادر شده یا کارت ملی را به شهروندان تحویل دهند.

وی اظهار کرد: در صورتی که مردم دچار مشکل شده یا سؤالی برایشان ایجاد شده باشد می‌توانند طی تماس با شماره تلفن‌های 66709777 و 66730916  راهنمایی لازم را دریافت کنند.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور افزود: همچنین شماره تلفن گویا 15010 که اخیرا از شرکت مخابرات در سراسر کشور به سازمان ثبت‌احوال اختصاص داده شده برای رفع ابهامات و پاسخ به سؤالات شهروندان در تهران و استان‌ها در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد:به ادارات سازمان ثبت دستور داده‌ایم تا افرادی که نیاز به صدور شناسنامه المثنی داشته‌اند پیش از انتخابات شناسنامه آنها را صادر کنند.

کرمی ادامه داد: همچنین استعلامی که از ستاد انتخابات وزارت کشور به سازمان ثبت‌احوال واصل شده 5 هزار و 385 مورد صورت گرفته که این امر در حداقل زمان ممکن بوده است.

وی یادآور شد: ۱۰ درصد انتخابات به صورت کاملاً  الکترونیک و در ۱۴ استان برگزار می‌شود که تجربه خوبی است و سازمان ثبت‌احوال از طریق پایگاه خود شماره ملی آنها را به ستاد انتخابات کشور ارائه می‌دهد تا رأی دهندگان با شماره ملی که در سیستم ثبت شده شناسایی شوند.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: امیدواریم در انتخابات بعدی کشور بتوانیم همه انتخابات را به صورت الکترونیک انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر کرسی مجلس ۱۲ نفر با یکدیگر رقابت می‌کنند که رقم قابل توجهی است، تصریح کرد: 3 هزار شعبه اخذ رأی در نظر گرفته شده که با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده انتخاباتی سالم و به دور از هر گونه شائبه برگزار شود زیرا مکانیزم نظارتی قوی در نظر گرفته شده است.

کرمی ادامه داد: با توجه به مکانیزم قوی در نظر گرفته شده می‌توان به راحتی فردی که برای رأی دادن پای صندوق حضور پیدا کرده را شناسایی و نسبت به اخذ رأی آنها اقدام کرد.

وی با بیان اینکه رأی دهندگان باید 18 سال تمام داشته باشند، گفت: یک فرد نمی‌تواند بیش از یک بار پای صندوق رأی حضور پیدا کنند چرا که شماره ملی آن در پایگاه وجود دارد و در صورت ورود مجدد شماره ملی آن در سیستم اعلام خطا می‌شود.


گروه خبری : اخبار عمومی
منبع :
آخرین ویرایش : 1390/12/12 -- 08:18:24
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1885

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS