نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
هدفمندسازی یارانه ها باعث افزایش قدرت خرید مردم و رونق برخی صنایع می شود      

سخنگوی کارگروه طرح تحولات اقتصادی طی سخنانی تاکید کرد که با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، قدرت اقتصادی خانوارها افزایش یافته و این می تواند باعث توسعه سریع صنایعی چون مرغداری و دامداری کشور شود.

 

ه گزارش شبکه اخبار اقتصاد و دارایی ایران (شادا)، محمدرضا فرزین در جمع مدیران ستادی و استانی وزارت اقتصاد گفت: از آنجا که منابع اختصاص داده شده به قانون هدفمند سازی یارانه ها، بیشتر به دهک های یک تا پنج جامعه (بالغ بر 35 میلیون نفر) پرداخت می شود، قطعاً به افزایش قدرت خرید آنها می انجامد.
به گفته فرزین، در حال حاضر متوسط درآمد روستائیان دهک یک و دو کشور حدوداً 130 هزارتومان در ماه است. بنابراین زمانی که به یک خانواده چهارنفره روستایی، برای هر یک از افراد خانوار ماهیانه 40 هزار و 500 تومان پرداخت شود، حدود 130 درصد افزایش قدرت خرید خواهند داشت.
سخنگوی کارگروه طرح تحولات اقتصادی افزود: این افزایش درآمد، قطعاً به سمت پس انداز و احتمالاً افزایش مصرف محصولاتی چون گوشت مرغ و گوشت قرمز خواهد رفت. این افزایش موثر در تقاضای کالا، باعث فعال شدن 40 درصد ظرفیت غیرفعال دامداری ها و مرغداری ها و در نتیجه رونق اقتصادی آن می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مراحل مهم قانون هدفمند سازی یارانه ها، با واریز یارانه خانوارهای متقاضی در تهران به پایان رسیده اظهار داشت: مرحله بعدی، طراحی و اجرای بسته های سیاستی است که آنها نیز به پایان رسیده و در حال اجرایی شدن است.
 فرزین افزود: در حال حاضر بسته صنعت در حال اجرایی شدن است. به این معنا که هفت هزار واحد مورد نظر از میان 70 هزار واحد تولید کننده که باید برای حمایت از آنها اقدام شود، شناسایی شده و در حال ثبت نام از آنها هستیم. منابع لازم هم در اختیار وزارت اقتصاد به منظور حمایت از این صنعتگران قرار گرفته است.
معاون وزیر اقتصاد در خصوص بسته سیاستی حمل و نقل نیز با اعلام اینکه این بسته نهایی شده و اعتبارات مربوط به واحد های حمل و نقل در حال پرداخت توسط بانک ها است، گفت: در این ارتباط منابع لازم به منظور جایگزینی و خروج از رده خودرو های فرسوده نیز در اختیار وزارت کشور قرار گرفته است.
وی افزود: بسته مربوط به شهرداری ها و دهداری ها نیز نهایی شده و حدود 500 میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از شهرداری ها در اختیار وزارت کشور قرار گرفته است.
فرزین توضیح داد: براساس مطالعات دقیق صورت گرفته، میزان افزایش هزینه های ناشی از هدفمندی نرخ انرژی برای شهرداری ها محاسبه شده است. مثلاً اینکه هزینه اداره گورستان ها، آتش نشانی ها، فضای سبز، برق مصرفی معابر و میزان افزایش قیمت گازوئیل مورد استفاده شهرداری ها بعد از اجرای طرح چقدر خواهد بود؟ مورد محاسبه قرار گرفته و توسط وزارت کشور به آنها پرداخت خواهد شد.
وی افزود: همچنین چون قرار است نرخ حمل و نقل عمومی که توسط شهرداری ها مدیریت می شوند، تا پایان سال افزایش نیابد، ما به التفاوت ناشی از این محل نیز به شهرداری ها پرداخت شود.
سخنگوی کارگروه طرح تحولات اقتصادی ادامه داد: بسته پولی نیز نهایی و مصوب شده است، که در سال آینده هیچ تغییری در نرخ سود بانکی و سود سپرده ها به وجود نیاید و تنها سود برخی اعتبارات پرداختی به افراد ارزان تر شود.
وی افزود: یعنی اگر تا به حال تولید کننده سود 14 درصدی بابت دریافت اعتبار به بانکها می پرداخت، بعد از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، یک تولید کننده برای وام هایی که به منظور اصلاح خط تولید کارخانه برای کاهش مصرف انرژی دریافت می کند، چهار درصد سود به بانک پرداخت خواهد کرد که این موضوع با اختصاص اعتبارات لازم کاملاً عملیاتی و قابل اجراست.
فرزین در ارتباط با بسته کشاورزی نیز گفت: این بسته نهایی شده و جمع بندی ما این است که قطعاً قیمت برق و گازوئیل برای مصارف کشاورزی کاملاً متفاوت خواهد بود.
وی افزود: در حال حاضر بخش کشاورزی 13 درصد گازوئیل کشور را مصرف می کند تضمین می کنیم که این رقم بعد از هدفمندی یارانه ها افزایش خاصی نخواهد داشت.
فرزین گفت: طبق برنامه ریزی به عمل آمده، مرغداری ها و دامداری ها نیز همچنان از گازوئیل براساس کارت هایی که دریافت خواهند کرد، با نرخ معادل مصارف کشاورزی بهره خواهند برد.
وی با بیان اینکه منابع بسیار خوبی برای عملیات بهینه سازی مرغداری ها و دامداری ها از لحاظ مصرف انرژی طی پنج سال آینده دیده شده است، افزود: منابع قابل توجهی هم، برای عرضه کنندگان دام پر مصرف ارزان قیمت به روستائیانی که به طور سنتی به دامداری مشغول هستند نیز پیش بینی شده که این امر علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده، موجب رشد تولید شیر و ذخیره دامی کشور می شود.
فرزین در ادامه از اختصاص 200 میلیارد تومان به وزارت صنایع به منظور کمک به بهینه سازی و جایگزینی کمباین و تراکتور های کم مصرف برای کشاورزان خبر داد و تصریح کرد: اطمینان داشته باشید، با اجرای بسته کشاورزی تحولی مهم و بزرگ در عرصه کشاورزی کشور روی خواهد داد و تمام هدف ما هم این است که حتماً بتوانیم ذخیره دامی و تولید کشور را با اجرای بسته سیاستی مزبور افزایش دهیم.
فرزین با بیان اینکه دو تا سه درصد برق مصرفی کشور نیز توسط بخش کشاورزی به ویژه برای چاه های آب استفاده می شود، گفت: برای جلوگیری از افزایش هزینه کشاورزان، قیمت برق تعیین شده برای چاه های کشاورزی بسیار پائین تر از قیمت برق خانگی و صنعتی خواهد بود، کمااینکه در حال حاضر هم با نرخ 28 الی 30 ریال برای هر کیلو وات ساعت این بخش در حقیقت از برق رایگان استفاده می کند.


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع : اقتصادودارایی
آخرین ویرایش : 1389/09/05 -- 17:44:03
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1610

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS