نظر شما درباره این سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
آداب و رسوم نامگذاری ازگذشته تا به حال      

در گذشته معمولا شب ششم تولد نوزاد که جشن و شب نشینی بر پا بود همه اقوام بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و سران خانواده گرد هم می آمدند و با تبادل نظر نامی را برگزیده و در حاشیه قرآن، دیوان حافظ و یا هر کتاب ارزشمند دیگری همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت می کردند.

 

انتخاب نام کودک

بخشی از شیرین ترین لحظات دوران بارداری زمانی است که شما برای انتخاب نام فرزندتان صرف می کنید. نامی که برای کودک بر می گزینید می تواند شخصیت فردی و اجتماعی وی را تحت تاثیر قرار دهد چرا که نخستین آهنگ آشنا برای کودک نام اوست و اثر بسزائی در شکل گیری اندیشه و آینده کودک دارد.

آداب و رسوم نامگذاری

در گذشته

 • معمولا در شب ششم تولد نوزاد که جشن و شب نشینی بر پا بود همه اقوام بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و سران خانواده گرد می آمدند و با تبادل نظر نامی را برگزیده و در حاشیه قرآن، دیوان حافظ و یا هر کتاب ارزشمند دیگری همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت می کردند.
 • مواقعی که اتفاق نظر بر اسامی پیشنهادی نبود نامگذاری با رای گیری به سرانجام می رسید.
 •  در بعضی خانواده ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فامیل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دائی، عمه، خاله) گذاشته می شد.
 • گاهی نامگذاری با استفاده از قرآن یا با تفعل از دیوان حافظ صورت می گرفت.

در این روزگار

 • بعضی خانواده ها ترجیح می دهند که میان نام و نام خانوادگی کودک هماهنگی وجود داشته باشد. این ارتباط ممکن است بصورت صفتی متناسب با اسم، جزئی از کل، کلمات هم ریشه و هم خانواده، یا آهنگ مشابه باشد.
 • در بعضی خانواده ها نام فرزند با اقتباس از نام مادر، پدر یا هر دو انتخاب می شود. برخی نیز تمایل دارند که فرزندانشان اسامی هم آوا یا هم معنا داشته باشند و یا اینکه ابتدای نام کلیه فرزندان یک حرف مشخص بوده یا به یک حرف واحد ختم شود.
 • گاهی به مناسبت خاص یا بنا به درخواست یا وصیت بزرگان خانواده نامی برای نوزاد در نظر گرفته می شود اما او را به اسم دیگری می خوانند که شهرت نام دارد و در شناسنامه ثبت نمی شود.

 

پیشنهاداتی برای انتخاب نام کودک

 • دقت کنید که نام علاوه بر آهنگ خوش و معنای پسندیده، تلفظ نسبتا آسانی داشته باشد، خیلی مهجور یا پیچیده نباشد و براحتی با اسامی یا کلمات دیگر اشتباه نشود. کودک شما در آغاز سخن گفتن نام خود را می گوید و در مهد کودک و مدرسه اینگونه ارتباط برقرار می کند.
 • اگر خویشاوندان شما از اقوام مختلفی هستند یا اگر ممکن است در آینده فرزند شما در شهر یا کشور دیگری زندگی کند به امکان تلفظ و معنای اسم او در لهجه و زبانهای دیگر نیز توجه کنید.
 • بعضی از نامها جنسیت ندارند یا جنسیت آنها نامشخص است؛ در انتخاب اینگونه اسامی دقت کنید و اگر شک دارید قبل از تولد نوزاد با سازمان ثبت احوال مشورت کنید. بخشی از شکل گیری هویت جنسی اطفال متاثر از نام آنها خواهد بود.
 • اگر نام خانوادگی شما طولانی یا ترکیبی از چند کلمه است بهتر است یک نام کوتاه برای فرزندتان در نظر بگیرید. اما اگر نام خانوادگی کوتاهی دارید می توانید از میان اسامی بلندتر یا مرکب نیز انتخاب کنید.
 • می توانید در طول بارداری نامهایی را که می یابید به تدریج فهرست کنید تا در فرصت مناسب در مورد معنا و ریشه آن بررسی کرده و با همسر و خانواده تان به تبادل نظر بپردازید.

 

 

منابع نام گزینی

کتابهای متعدد و مختلفی برای این کار وجود دارد که به "نام نامه" یا "فرهنگ اسامی" مشهورند. می توانید تعدادی از آنها را از کتابفروشی ها تهیه کنید یا از کتابخانه محل و دوستانتان به امانت بگیرید.

اگر این فرصت برای شما وجود داشته باشد می توانید با مراجعه به مهدهای کودک و مدارس، از روی فهرست اسامی نامهایی را بیابید که در سالهای اخیر مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از بهترین و کاملترین منابع اینترنتی موجود، فرهنگ نامهای سازمان ثبت احوال است که علاوه بر معنی و ریشه هر نام، اطلاعات مفید دیگری را نیز - مثل تعدادی که تاکنون از این نام ثبت شده - به شما می دهد. 


گروه خبری : اخبار ثبت احوال
منبع :
آخرین ویرایش : 1389/07/22 -- 19:35:14
نویسنده : M.Sharifzadeh
تعداد بازدید : 1879

 

 

وب سایت اداره ثبت احوال زیرکوه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS